ناحیه خمین

 رئیس ناحیه :  هاشم بیرونی 

تلفن : 08652331613

آمار :

3 ایستگاه C.G.S
30 ایستگاه T.B.S
1 ایستگاه ترکیبی C.G.S/T.B.S
23 تعدادایستگاههای صنعتی(MRS)
34000 تعدا مشترک
91 تعداد روستای گازدار

 خمین – انتهای بلوار شهید بهشتی – نبش میدان بسیج – شرکت گاز شهرستان خمین


شهرستان خمین

شهرستان خمین، جنوبی ترین شهرستان استان مرکزی محسوب می شود از شمال به شهرستان اراک و سربند، از شرق به محلات، از جنوب به گلپایگان (استان اصفهان) و از غرب به الیگودرز (استان لرستان) محدود می گردد . وسعت این شهرستان 2267 کیلومتر مربع است. مرکز آن در شهر خمین در ارتفاع 1800 متر از سطح دریا واقع گردیده است. شهرستان خمین دارای 1 شهر 2 بخش و 7 دهستان به مرکزیت شهر خمین می باشد و فاصله آن تا مرکز استان (اراک) 60 کیلومتر می باشد . جمعیت آن در سال 1375، 118424 نفر بوده که از این تعداد 39 درصد ساکن در تنها نقطه شهرستان (خمین) بوده‌اند
-این شهرستان تقریباً در مرکز کشور واقع گردیده لذا از لحاظ خصوصیات اقلیمی مختلف تأثیر پذیرفته و دارای شرایط آب و هوایی متغیری است. به طوری که آب و هوای معتدل کوهستانی در نواحی غربی و شمال غربی آن نمودار است. به طور کلی دارای زمستانهای سرد تا بسیار سرد و تابستانها معتدل تا گرم در مناطق مختلف می باشد . در شمال غربی آن ادامة رشته کوههای زاگرس کشیده شده است . بیشترین وسعت شهرستان از جمله شهر خمین در دشت وسیعی تا به طرف شرق کشیده و بین 1500 تا 2000 متر از ارتفاع دارد، واقع است. سوغات این شهرستان، محصول لبنی، باغی و عسل است و غالباً فعالیتهای اقتصادی ساکنین آن دامپروری و کشاورزی است برخی از مراکز دیدنی و فرهنگی و تاریخی شهرستان خمین عبارتند از : مجموعه تاریخی بیت امام (ره) – امامزاده ابوطالب- امامزاده اسماعیل _ رودخانه خمین- امامزاده عبدالله بن علی (ع)شهرستان خمین در دشتی نسبتا" همواره قرار گرفته که از اطراف کوههای مختلفی آن را در بر گرفته اند. معروفترین ارتفاعات این شهرستان عبارتند از : کوههای بودجه، خود سنگ و کوه هفت سواران اشاره کردکوه الوند به ارتفاع 2111 متر، کوه انگشت لیس، کوه بوجه سلطان و کوه دز است.

معروفترین کارخانه در شهرستان خمین کارخانه صنایع نخ خمین است. تولیدات این کارخانه انواع نخ های پلیستر و آکرولیک است. ساخت انواع ماشین آلات صنعتی و کشاورزی از قبیل ساخت تریلر، تراکتور، نهرکن، خرمن کوب، ساخت تانکرهای فلزی به ظرفیتهای مختلف، قطعات مختلف تراشکاری، انواع سوله و اسکلت های فلزی و قالب های پیش ساخته، قطعات چدنی، آلومینیومی، برنجی، قطعات یدکی، ماشین آلات (ریخته گری)، انواع قطعات ماشین، انواع بالابر ها، هواکش، نوارهای ثابت و متحرک و … از مهمترین صنایع این شهرستان به شمار میآید. معدن سنگ لاشه ساختمانی (سیاه رنگ) کوه بوجه واقع در جنوب شهر خمین فعال است که به طریقه مکانیکی مورد استخراج و بهره برداری قرار می گیرد .

خمین